Přírodní a umělé materiály

 

V oblasti přikrývek, polštářů, ložního povlečení a nejen tam narazíte nyní na několik techničtějších výrazů, které nemusejí být na první pohled jasné. Pokud se ale chceme vyhnout nákupu naslepo, některé termíny si radši objasníme.

 

Duté vlákno

 

Ze všech možných dutých vláken máme tentokrát na mysli textilní syntetické vlákno. Příroda sama zná několik vláken se vzduchovými bublinami, kterými se samozřejmě vědci nechali inspirovat, existují také syntetická dutá vlákna, která nemají využití v textilním průmyslu.Textilní duté vlákno má tvar dlouhé mikroskopicky tenké slámky, nebo chcete-li makarónu, a bylo vytvořeno za účelem vytvoření izolační výplně mimořádných vlastností. Přikrývky z dutého vlákna jsou kvalitní, vysvětleme si to po pořádku:
Přikrývka, stejně jako oděv, nás "hřejí" izolační vrstvou nehybného vzduchu, která obklopuje naši kůži a konzervuje teplo, které tělo vyzařuje. Tenká vrstva textilu mezi svými vlákny podrží jen tenkou vrstvu vzduchu, který se navíc při pohybu nebo větrem vymění za čerstvý. Vlněný svetr ve své vysoké vrstvě vláken zadrží mnohem tlustší vrstvu vzduchu a to vysvětluje i to, proč je nám v něm tak teplo. Duté vlákno zadržuje vzduch nehybně ve své dutině a ten je vůči větru chráněn. Duté vlákno jako výplň přikrývek, ale také zimních bund nebo spacích pytlů vyniká mimořádně vysokou izolační schopností a nízkou hmotností.

 

Kuličky nebo vločky z plného vlákna

 

Jako výplň přikrývek a hlavně polštářů se někdy uvádí vločky nebo kuličky z plného vlákna, případně nějakým způsobem upravená - silanizovaná nebo silikonovaná vlákna. Proč to všechno? Příroda v oblasti izolace a tvarové stálosti nasadila laťku nesmírně vysoko. Prachové peří, nadýchaný zázrak přírodního původu má totiž hned několik prakticky nepřekonatelných vlastností. Při minimální hmotnosti se trojrozměrné a bohatě rozvětvené "keříčky" prachového peří nedají v polštáři zmačkat a vždy se vrátí zpět do původního tvaru. Perfektní izolační schopnosti a potřeba čistění jednou za generaci udělaly z prachového peří dokonalou náplň polštářů a přikrývek. Dá se říci, že nebýt vysokých pořizovacích nákladů a roztočů, kterým se vpřírodním vláknu daří, nenašel by tento materiál přemožitele ani dnes.
Tvůrci moderních výplní přikrývek a polštářů umělými vlákny se snaží ze všech sil napodobit fyzikální chování prachového peří a výsledkem jsou různé chlupaté žmolky a kuličky, které tvoří souvislou hmotu s velice dobrou tvarovou pamětí. Pro udržení stejného tvaru stačí jednou denně natřepat a na rozdíl od peří lze umělé vlákno prát často v pračce přímo doma. Pořizovací náklady těchto umělých výplní jsou v porovnání s ručně draným prachovým peřím minimální.
 

Mikrovlákno

 

Mikrovlákno je vlákno umělého původu, které je mimořádně jemné (tenší, než lidský vlas) a má v mikroskopických rozměrech velice členitý povrch. Tyto v přírodě neopakovatelné vlastnosti mají za následek podivné a nečekané chování tkanin z mikrovlákna, jako jsou skoro zázračné schopnosti čistících utěrek a extrémní izolační schopnosti tkanin. Povlečení z mikrovlákna vynikají dobrým vedením tělesné vlhkosti, příjemnou a něžnou přilnavostí a dobrou izolací teploty. Lze je vyvařovat na 90° a nemusejí se žehlit.
 

Netkaná textilie

 

Mechanicky, chemicky, nebo termicky zpevněná vrstva neuspořádaných tenkých syntetických vláken, v případě použití v textilním průmyslu samozřejmě naprosto zdravotně nezávadná. Netkaná textilie se používá jako vak na vnitřní obsah polštářů a přikrývek tak, aby vlákna z náplně nepronikala nežádoucím způsobem skrz tkaninu přikrývky nebo polštáře na povrch.