Ložní povlečení

 

Spánek je nedílnou součástí našeho života. O jeho kvalitě a faktorech, které ho ovlivňují, se napsalo nemálo knih a stejně tak článků v časopisech. Optimální délka spánku, teplota v místnosti a podobné věci se zdají být dobře prozkoumány. K tomu bychom rádi přidali, že dalším důležitým faktorem v oblasti zdravého spaní je kvalitní ložní povlečení. Dobré vyspání však nemusí být výhradně otázkou peněz - kvalitní ložní povlečení zná spoustu materiálů a desítky jejich úprav, od nejlevnější bavlny třeba až po materiály, jako je premium satén, mako, nebo mako jersey.
Ukázka ložního povlečení z čistě bavlněných materiálů - zleva plátno, atlasgrádl a bavlněný satén:
 

          ložní povlečení bavlna plátno          ložní povlečení atlasgrádl          ložní povlečení bavlna satén
 

Ložní povlečení a materiály

 

Pokud jde o ložní povlečení a jeho výslednou cenu, je materiál, ze kterého je zhotoveno, často tou nejzásadnější položkou. I když jsme přesvědčeni, že v čerstvě vypraném povlečení z bavlněného plátna vonícím aviváží se spí skvěle, pro pravé fajnšmekry jsou tu jiné materiály a metody zpracování, o estetické stránce ani nemluvě. Právě vzhled ložního povlečení, jeho barevné kombinace na pozadí Vaší vkusně vybavené ložnice. Je jisté, že některé barevné vzory lépe vyniknou na lesklých materiálech, jako je satén, než na flanelovém povlečení.

Velký vliv na výběr materiálů jistě bude mít i počasí. V zimě oceníme hřejivý flanel, už pro ten pocit, i když si v bytě samozřejmě topíme. Naopak v létě, kdy teplota nechce poklesnout ani uprostřed noci, jsou materiály jako satén chladivější a mnohem příjemnější - zejména pro muže, kterým je pořád horko.

 

Co je to atlasgrádl

 

Stoprocentní bavlněné vlákno a exoticky znějící název atlasgrádl, co to je? Samotné Vás překvapí, že ložní povlečení s tímto vzorem tkaniny jste vlastně už viděli a možná se Vám dokonce i líbilo. Čistě bavlněná vlákna jsou tkaná tak, že látka při pohledu z boku obsahuje lesklé a matné proužky, na omak je ovšem o hodně jemnější, než běžné bavlněné plátno a tak v nejnižší cenové kategorii přináší určitý náznak luxusu. Velice často uvidíte ložní povlečení atlasgrádl v hotelích, kde moc dobře vědí, jak dosáhout kýženého efektu i s určitou úsporou prostředků.
 

Nebojte se mikrovlákna

 

Někteří mluví o mikrovláknu ve spojitosti s povlečením jako o materiálu budoucnosti a nešetří superlativy. My zůstáváme v klidu, protože víme, že co je dobré, reklamu si dělá samo. Jedná se o textilní vlákno 3x nebo 4x jemnější, než je bavlna nebo vlna, je tedy ještě tenčí než přírodní hedvábí. Ložní povlečení z mikrovlákna se naprosto vymyká tomu, co bychom od syntetického vlákna čekali. Materiál z polyesteru a polyamidu je nejen výborně savý, ale i perfektně prodyšný a příjemný na dotyk. Díky své lehkosti a vzdušnosti je ideální látkou na horké letní noci. Umělé vlákno je navíc nepřátelským prostředím pro roztoče.
 

Ložní povlečení z mikrovlákna, zleva mikrovlákno-plátno, damašek, krep:
 

          ložní povlečení mikrovlákno hladké          ložní povlečení damaškové          ložní povlečení krepové


Zde najdete informace o přikrývkách a polštářích.